תיקון עולם: פרוייקטי הגמר של סטודנטי שנקר בקורס “אתחול אופנה”

יול מעודד, צילום עידו לביא

קורס אתחול אופנה, בהנחיית אורית פרייליך ודבי אלחייני, מבקש מסטודנטי שנה ג’ במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, לבחון את העשייה בענף מזווית ראייה אקולוגית, ומעודד אותם למצוא פתרונות יצירתיים לבעיות הזיהום והפסולת. תוצרי גמר הקורס מיוצרים במסורת האופנה האיטית והמתחשבת בסביבה, תוך הישענות על ערכים של קיימות ומיחדוש. השנה, התבקשו הסטודנטים לעשות שימוש בטקסטיל וחומרים משני מקורות עיקריים: מאגרי הביגוד ופריטי האופנה מיד-שנייה של עמותת “פתחון לב” ומוצרי טקסטיל של חברת “ערד טקסטיל”.

זו השנה השלישית שמכללת שנקר מתארחת עם תוצרי קורס “אתחול אופנה” בדיזינגוף סנטר, מתוך מטרה לעורר מודעות להשלכות תעשיית האופנה המודרנית גם בקרב הצרכנים והצרכניות בישראל. השנה, בפעם הראשונה, יתקיים אירוע אירוע שיא ביום סגירת התערוכה, בשיתוף “מתלבשות על נובמבר” במסגרתו יגיעו הסטודנטים לספר על התהליך שעברו לאורך הקורס ועל הדגמים שנוצרו בסיומו. אלו שלא יספיקו להגיע לאירוע ולחזות בתערוכה המרתקת, בוודאי ישמחו לקבל הצצה קטנה על כמה מעבודות הגמר שנוצרו על-ידי הסטודנטים בקורס “אתחול אופנה” המובאת פה לפניכן:

צליל כהן - הילד מאחורי הכדור | חומרי גלם: כדורי רגל, מגבות וסדינים

מקור ההשראה של צליל כהן לעבודתה נולד בסיור של פרוייקטי אמנות רחוב בשכונת מצוקה בחדרה, עיר מגוריה. בעוד שבהתחלה נרעתה מלהיכנס לשכונה בעקבות המראה העגום שלהם מרחוק, במראה מקרוב התגלתה בפניה אמנות רחוב צבעונית ומהפנטת שהפכה את המקום המרתיע לנעים ואסתטי. “אני גדלתי בקרוב לשכונת מצוקה, והפרוייקט הזה החזיר אותי למשחקי הכדורגל השכונתיים שנערכו בשכונה קשת היום שגדלתי לידה. נזכרתי כמה פעמים התעצבנתי על כך שהחברים מהשכונה הזאת אף פעם לא מביאים את כדורי הרגל שלהם ותמיד משחקים עם כדורי הרגל של השכונה שלי”, מספרת צליל על זיכרון ילדותה שהביא ליצירת הדגמים שלפניכן במסגרת הקורס בשנקר. “עיצבתי דגמים מכדורי רגל מפונצרים שנזרקו, כאלה ש’החברה זרקה אותם’, כמו ילדים מתוך שכונות קשות שהמדינה לא נותנת מענה לעוני שלהם.דרך הכדורים יצרתי מעיין בניינים מתקלפים שלא ברור מה הוא קילופם ומהו בסיסם”.

צליל כהן, צילום: עידו לביא
צילום: עידו לביא
צליל כהן, צילום: עידו לביא
צילום: עידו לביא

סוף סולצינר | חומרי גלם: בגדי ילדים ומגבות

הביקור במאגר הביגוד של עמותת “פתחון לב” ואיסוף בגדי התינוקות היו נקודת הפתיחה לעבודה של סוף סולצינר בקורס, זאת מתוך המחשבה שבגדי תינוקות הם פריטים המוחלפים בתדירות גבוהה. “בחרתי להשתמש ב’דובוני איכפת לי’ הבולטים בצבעוניותם כאלמנטים חוזרים בבגדי התינוקות בכדי להציג את האירוניה בין הצבעוניות העליזה למציאות הקודרת שבהינמסות הקרחונים המביאה להכחדת דובי הקוטב”, מסבירה סוף על תהליך היצירה שלה.

סוף סולצינר, צילום: עידו לביא
צילום: עידו לביא

ינון כהן - הזחל שהפך לפרפר | חומרי גלם: מגבות ושמיכות פיקה

“בתחילת השנה היו בי תהיות רבות בשאלה מהי קיימות, מה משמעותה כיצד היא באה לידי ביטוי ואיך היא פוגשת אותי כאדם בחיי היום יום. כאשר נזכרתי בנוף ילדותי עלו לי זיכרונות בהם הייתי מסתובב בבית ומכסה את עצמי בשמיכות ומגבות”, מספר ינון כהן, אחד מהסטודנטים בקורס “אתחול אופנה”. “זיכרון זה העלה בי עוד חיפוש בילדות ונזכרתי בספר ילדות שמאוד השפיע עלי בעבר: הזחל הרעב מאת אריק קרל, אותו נהגו להקריא לי לפני השינה. הספר עזר לי לשאול את שאלת המחקר, ״האם קיימת אפשרות לגדול ולהתפתח מבלי לפגוע בסביבה או בטבע שלנו?”.

ינון כהן, צילום עידו לביא
צילום: עידו לביא

יול מעודד | חומרי גלם: חולצות מכופתרות גבריות ורשת הסוואה

יול מעודד, צילום עידו לביא
צילום: עידו לביא

רוני מורל | חומרי גלם: כיסוי שמיכה ומגבות

צילום: עידו לביא

נועם (סאנשיין) אלמור | חומרים: סדינים שנצבעו בקפה

נועם אלמגור, צילום עידו לביא
צילום: עידו לביא

רוני עוצמי | חומרי גלם: סדינים לבנים ומגבות

צילום: עידו לביא

שריג ניצן | חומרי גלם: מצעים ישנים

ניצן שריג, צילום עידו לביא
צילום: עידו לביא

קרדיטים להפקת צילומי עבודות הגמר

צילום: עידו לביא
איפור: לילוש ברכר למותג האיפור הטבעי ד”ר האושקה
עיצוב שיער: שי בן יקר לסוכנות “יולי”
דוגמנים: עדי הראל, גל וייס, רומי ומוחמד לסוכנות “יולי”
ספונסרים: פתחון לב, דיזינגוף סנטר, ערד טקסטיל, ד”ר האושקה

נהנית מהכתבה? מוזמנת לשתף >>

Share on email
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook