וולנטיינס דיי 2021 כמקרה בוחן לשינויים המשמעותיים שעברנו בשנה האחרונה

Valentines day at home

לא משנה מה אתן חושבות על וולנטיין (הבנאדם), וולנטיינז דיי הוא ההזדמנות המושלמת לשחרר את הדוסון לירי שבתוכנו, אופטימי ורומנטיקן חסר תקנה (אם אתן לא מבינות את הרפרנס כנראה שאתן, בשונה ממני, לא באמצע של בינג’ של “דוסון קריק” שעלתה לאחרונה לנטפליקס). אחרי הכל, וולנטיינס דיי הוא היום שחוגג את הנוכחות של האהבה בחיינו, רומנטית ואפלטונית כאחד, ואם יש משהו אחד שלמדנו במהלך שנת 2020 המשוגעת הזו – היא משמעותן של חברויות ומערכות יחסים עמוקות.

בימי שגרה (שהיא לא שגרת-קורונה) יום האהבה הוא חג שמונע על ידי צרכנות מוגזמת, של כל דבר ורוד/אדום ובצורת לב. בסרטים האמריקאיים חגיגות וולנטיינס דיי הן תמיד גדולות יותר מהחיים (אולי כמו הסרטים עצמם) – כשאף אחד לא מסתפק בפרח אחד (זר של 12 פרחים זה הסנדרט הבסיסי ומכאן אפשר רק לעלות) וארוחה היא לא רומנטית אם היא לא ארוחת שף שבסופה חשבון מנופח במיוחד. בשונה מהדוגמאות הבזבזניות והראוותניות מהסרטים, המתנות הטובות ביותר, כך למדתי עם השנים, הן אלו שמגיעות מהלב, ובעדיפות כאלו שמגלמות בתוכן אהבה לא רק למקבל/ת המתנה אלא גם לכדור הארץ עצמו. השגרה החדשה שנכפתה עלינו יכולה במקרה הזה לעזור לנו לשנות את ההרגלים שלנו שעד כה בכלל לא חשבנו לשנות.

עם זאת, המציאות של ימינו מחייבת סדר עולמי חדש, גם כאשר מדובר בחגיגות האהבה שלנו. למעשה, לפי אתר המכירות ETSY ופלטפורמת Pinterest, ניתן לראות את חגיגות וולנטיינס השנה כהמשך ישיר לחגיגות מהשנה האחרונה, כלומר: בבית. אז איך אפשר להפוך את חגיגות האהבה בבית למשהו מיוחד, אחרי שכולנו גם ככה תקועים בבית כבר מה שנראה כמו מיליון ימים? ואיך זה קשור לקיימות? הכל יתברר מיד…

ממשיכים לאהוב מהבית

העובדה שהחגיגות הועתקו ממסעדה רומנטית לבית, הביאה גם לצורך של רבים מהחוגגים להדגים את יכולות הבישול וה-DIY (עשה זאת בעצמך) שנרכשו במהלך השנה האחרונה ובכלל. בהתאם לצרכים אלו, נרשם עניין רב ברעיונות לארוחה רומנטית ולתפאורה שלה. לפי פינטרסט, מספר החיפושים השנה ל”ארוחת ערב רומנטית” הוכפל פי 8 משנים קודמות ואילו החיפושים של “הפתעה רומנטית ביתית” הוכפל פי 36. במקביל, ETSY דיווחה עליה של פי 10 בחיפושים אחר ערכות הכנת קוקטיילים בבית.

הדבר הזה מראה שהשנה יותר מהכל למדנו שצריך להסתכל על כל יום מיוחד של חגיגות כהזדמנות ולא כעונש, אפילו שכיום אנחנו רק מחפשות בכל הזדמנות לצאת מהבית ולהתאוורר. הרי בואו נודה בזה – בימים כתיקונם לצאת בערב וולנטיינז זה אומר לצאת למסעדה, לחפש שעה חנייה, להתבאס על הרעש והצפיפות ולבסוף לחזור מותשים הביתה בלי שבהכרח הספקתם ליהנות מכל הסיטואציה. כעת, כשהאפשרות הזו לא ממש מתאפשרת מלכתחילה – אפשר להפוך את הערב לבילוי זוגי (או משפחתי) שגם מצליח לייצר אינטימיות אמיתית בין החוגגים וגם להיות ידידותי לסביבה.

אגב, להעדפה ביצירות והכנות ביתיות יש חשיבות בהקטנת טביעת הרגל האקולוגית שלכם כזוג, בעיקר אם אתם מתכננים ארוחה רומנטית צמחונית/טבעונית לאור נרות שהכנתם בעצמכם. כמו הרבה דברים בחיים, הכנת אוכל בשניים היא הרבה יותר מהנה ונעימה מאשר לעשות זאת לבד כשבמקביל כמובן שמדובר בפורפליי לדבר עצמו (אני מדברת על הארוחה עצמה!).

ממלאים את הבית בצמחים ופרחים

זה לא ממש מפתיע שלאור העובדה שאנחנו גם ככה מבלות את רוב היום שלנו בבית, קישוט הבית באווירת החגיגות הופך להיות משמעותי הרבה יותר מתמיד. אטסי למשל טוענת שחיפושים אחר קישוטים רומנטיים ליום האהבה עלו ב-117% ואילו פינטרסט ציינה עלייה בחיפושים אחר קישוטים כאלו גדלו פי 17. 

במקום להשקיע כסף בבלונים ושאר קישוטים שילכו לפח עוד לפני סוף השבוע, שקלו להשקיע בעציץ שיהיה יפה באותה המידה, אך שיש לו ערך סביבתי. המחווה הזו אגב, יכולה לסמן את אריכות החיים של הקשר שלכם, ותוכלו ליהנות ממנה לאורך זמן רב, בהנחה שתשקיעו בו מספיק תשומת לב (בדיוק כמו הקשר שלכם).

אגב, בהמשך לסעיף הקודם: פרחים הם גם מתנה קלאסית לחגיגות אהבה למיניהן, תעשייה שאולי היה אפשר לחשוב שהיא בת-קיימא אבל בפועל ממש לא. לפיכך, אם אתם בקטע של מתנה מקיימת – העדיפו לרכוש עציץ פורח כמו סחלבים, אירוסים או חבצלות או לחלופין בחרו במתנה בעלת אפקט דומה לזה של זר פרחים (כלומר, משהו ריחני ויפה אחר).

אז מה עוד אפשר לעשות?

מידי שנה, נרכשים למעלה מ-150 מיליון כרטיסי ברכה לכבוד וולנטיינז דיי בארצות הברית בלבד, כאשר רובם מוצאים את דרכם לפח זמן לא רב לאחר מכן (אגב, מה מארי קונדו אומרת בעניין הזה?). עם זאת, אף כרטיס ברכה קנוי לא יצליח לתאר במילים מדוייקות יותר את האהבה הייחודית שלך ושל הפרטנר שלך. החליטו כי החל מהשנה אתם מוותרים על כרטיס הברכה המוכן, לטובת ברכה אישית בכמה שורות, גם כזו שכתובה על נייר שורות ממחברת. זה לא רק הרבה יותר ידידותי לסביבה, אלא גם הרבה יותר מרגש ומיוחד.

מתנה פופולרית אחרת לוולנטיינס דיי היא כמובן בונבוניירה של שוקולדים, כשגם כאן מומלץ להעדיף שוקולד עשוי עבודת יד מקקאו שנקטף בתנאי סחר הוגן, על פני בונבוניירה גנרית בצורה של לב. נכון שלרוב “המחשבה היא מה שחשוב”, אבל אם משקיעים עוד דקה של מחשבה ועוד שתי דקות בביצוע – זה מייצר אימפקט חיובי לא רק במערכת היחסים האישית שלכן, אבל במערכת היחסים של החברה שלנו עם כדור הארץ ויושביו.

לסיכום, אפשר לומר שהקורונה טלטלה את החיים שלנו לא מעט (וזה בהתנסחות זהירה ואופטימית), אבל אי אפשר לומר שלא קרו בזכותה כמה דברים חיוביים, כשהמשמעותי שבהם: הסתגלנו בלית ברירה לחיים הרבה יותר ברי-קיימא. זה בא לידי ביטוי בהרבה מאוד בחירות שעשינו בשנה האחרונה, ובתקווה ימשיך ללוות אותנו לעוד הרבה שנים בהמשך. 

ביחד או לבד, אני מקווה שתבלו את הערב הזה (וכל הבאים אחריו) מוקפות באהבה – לעצמכן, לקרובים שלכן ולכדור הארץ שעליו אנחנו חיות.

נהנית מהכתבה? מוזמנת לשתף >>

Share on email
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook