מהו יום כדור הארץ ולמה צריך אותו בכלל?

 

 

בשונה מיום הגלידה הבינלאומי או יום ההייקו העולמי, יום כדור הארץ הוא יותר מסתם טרנד במדיה החברתית. יום כדור הארץ, המצויין ב-22 באפריל מידי שנה, מסומן ביומנים של כל פעילי אקלים, טבעונים וצרכנים מודעים ברחבי העולם, אבל מעניין לבחון עד כמה הוא חשוב או רלוונטי באמת לכדור הארץ.

מהו יום כדור הארץ?

יום כדור הארץ מצוין כמענה למהפכת התיעוש ההולכת וגוברת משנות ה-70. לפני שנוצר, זיהום האוויר גדל באופן אקספוננציאלי, בין היתר בשל גידול מסאבי בשימוש במכונות במפעלים ובמכוניות לאורך שנות ה-50 וה-60. בשלב זה, מעט היה מובן לגבי ההשפעה של הזיהום הזה. בשנת 1970 עלתה לראשונה יוזמת יום כדור הארץ באופן רשמי, כדי להתמקד בהתקוממות המודעות האקולוגית המועטה. מטרת היום נתפסה כהזדמנות להבטיח לפחות יום אחד שבו כל המחשבות עסקו בהפחתת ההשפעה השלילית של בני האדם על כדור הארץ.

למה יום כדור הארץ חשוב בכלל?

מי יזם את יום כדור הארץ?

הסנאטור הזוטר מוויסקונסין, גיילורד נלסון, ביחד עם מספר אחרים בקבוצת עמיתיו התאכזבו מהזיהום הסביבתי וההתייחסות המועטה לענייני סביבה בארצות הברית באותה תקופה. בעקבות דליפת נפט מאסיבית בקליפוניה, ניסה נלסון למנף את הכוח והתשוקה של הפגנות הסטודנטים כדי להעלות את המודעות גם לאיכות הסביבה. כך עלה הרעיון להשיק אירועים בקמפוסים של המכללות בארצות הברית, ב-22 באפריל, כדי ללכוד את תשומת לב הסטודנטים בין חופשת האביב לבחינות הגמר שלהם. לשם מטרה זו גויס תומך האקלים והאקטיביסט, דניס הייז. הייז זיהה מיד את הפוטנציאל של האירועים בכך שיעוררו השראה לא רק אצל סטודנטים אלא אצל כל אזרחי אצות הברית. הוא יצר צוות ניהול של קרוב ל-100 איש, והחל להפוך את היוזמה ללאומית ומשם הכל היסטוריה.

הפעם הראשונה שיום כדור הארץ צוין ברחבי ארצות הברית היה רגע חשוב מבחינה פוליטית, מפני שהפגיש אנשים מכל המחנות הפוליטיים, הדתות והארגונים השונים. אנשים מכל שכבות החברה עמדו יחד כתף לכתף, וביקשו ליצור עולם טוב יותר.

היום זה הוא יום משמעותי מכיוון שהוא הוביל להקמת הסוכנות להגנת הסביבה בארצות הברית ולחקיקה של חוקים משמעותיים בתחום האקלים, כמו למשל חוק החינוך הסביבת לאומי, חוק הבריאות בעבודה וחוק האוויר הנקי. יש שטוענים שהחוקים שנולדו מתוך העשייה הזו הצילו מליוני אנשים ממחלות ומוות, תוך הגנה על אינספור מיני חיות בר בהכחדה.
עשרים שנה לאחר יום כדור הארץ הראשון, הייז התבקש להגדיל את היקף יום כדור הארץ לכלל העולם. 200 מיליון איש דווחו כמשתתפים באירועי יום כדור הארץ בשנת 1990, מקרוב ל150 מדינות שונות. ככל שעברו השנים האירוע גדל וצבר תאוצה, והפך את נושא האקלים למשמעותי בקרב השיח הציבורי.

נהנית מהכתבה? מוזמנת לשתף >>

Share on email
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook