מחזון למציאות: אופנה מקיימת, אתית ומעגלית

בכל רגע נתון, תעשיית האופנה מבזבזת ומזהמת את שני המשאבים הכי חשובים לנו על פני כדור הארץ: האוויר שאנחנו נושמים והמים שאנחנו שותים. למעשה, תעשיית האופנה נחשבת להיות אחת מחמש התעשיות המזהמות ביותר, לאור פליטה נרחבת של גזי חממה לאוויר, לצד שימוש בזבזני ומזהם של משאבי המים (לצרכי גידול, ייצור וצביעה של טקסטיל). אך הבעייתיות של תעשיית הטקסטיל והאופנה ממש לא נגמרת ברגע שבו הבגד עוזב את המפעל או את החנות ומגיע אלינו לארון, וחשוב לקחת גם בחשבון את האופן שבו אותו בגד מסיים את חייו ובאילו נסיבות.

כאן בדיוק נכנסים לתמונה חלוצי האופנה המקיימת, האתית והמעגלית, שאם אתן לא ממש סגורות על ההגדרה המדויקת שלהן – אתן בול במקום הנכון.

אופנה בת קיימא – על מה מדובר?

הרעיון של קיימות בכלל, ואופנה מקיימת בפרט, הוא מורכב ומסובך, שכן הוא מתייחס לגורמים רבים כמו כדור הארץ ומשאביו, בני אדם ובעלי חיים. בצורה פשטנית, קיימות פירושה שמירה על איזון אקולוגי על ידי הימנעות מדלדול משאבי הטבע. במקביל, כיום מרחיבים את ההתייחסות של המונח גם למערכות חברתיות, מתוך ניסיון לקדם את רווחתם של האנשים והקהילות שמושפעות מהעשייה עצמה.

מכאן, שאופנה מקיימת, או אופנה בת-קיימא, היא טיפוח ופיתוח של ענף בתעשיית האופנה שנוקט בגישה ארוכת טווח לעיצוב, ייצור וצריכה של בגדים ואביזרים בצורה שלא רק לא פוגעת בכדור הארץ ובאנשים ובעלי החיים שחיים עליו, אלא גם משפיעה עליהם בצורה חיובית.

אז מה זה בעצם אופנה הוגנת?

במובנים רבים, אופנה הוגנת (המכונה גם אופנה מוסרית) דומה להגדרה של אופנה בת-קיימא, אבל גם מרחיבה אותה. כלומר, אופנה הוגנת היא כזו לא רק מבקשת לשמור על משאבי הטבע והמערכות החברתיות על הפלנטה שלנו, אלא גם דורשת להתייחס אליהם בצורה מוסרית והוגנת יותר. מאחורי התפיסה המוסרית, רווחת הטענה שזה לא מספיק לדבר על ההשפעות הסביבתיות של העשייה שלנו על פני כדור הארץ, אלא יש צורך בעשייה מטיבה יותר עם המעורבים – החל משכר מחייה ותנאי עבודה מטיבים ועד דאגה לרווחת בעלי החיים.

ולמה מתכוונים באופנה מעגלית?

אופנה מעגלית מושתתת על עקרונות של הכלכלה המעגלית, שדוגלת (בין היתר וממש על קצה המזלג) בעיצוב וייצור של מוצרים כך שיהיה קל למחזר אותם או להשמיש אותם מחדש בסוף השימוש המקורי שלהם, ובמקום שהם פשוט ילכו לפח. החיבור בין כלכלה מעגלית ותעשיית האופנה הוא חדש יחסית, ונולד רק בסביבות שנת 2014, כך שמדובר בעשייה שהיא בחיתוליה ואנחנו הכי מחכות לראות לאיזה חדשנות היא תביא.

נהנית מהכתבה? מוזמנת לשתף >>

Share on email
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on facebook